Jdi na obsah Jdi na menu

Pylový alergik na kole

                      Pylový alergik na kole

Začala nám nejen cyklistická, ale bohužel i pylová sezóna — alergici začínají slzet a posmrkávat. Je vůbec vhodné, aby alergik jezdil na kole? Čemu se má takový jedinec vyhnout?

 

Jsem alergik (odborně neléčený). Bývají jara a léta, kdy mi alergie zlehounka dýchá na záda, ale také období, kdy mi alergie vytrvale sedí na zádech, ždíme ze mě slzy, škrábe a lechtá v nosohltanu a z nosu mi dělá vodovodní potrubí s rozbitým uzávěrem. Pylová alergie je nenápadný škodič, který dokáže značně znepříjemnit jakýkoliv venkovní sport. Místo abyste se při pohybu dobíjeli jarním sluníčkem, polykali kilometry, sdílející úžasnou jarní euforii s okolo poletující, zpívající a pištící havětí, propadáte depresi, žmouláte si oči a přemýšlíte, zda má vůbec cenu při jízdě smrkat, když to odkapává samo.

Příznaky pylové alergie
Mezi příznaky pylové alergie (polinózy) patří zejména: kýchání, ucpaný nos, vodnatá rýma, slzení a svědění očí (spojivek). Trápit vás též může podrážděná sliznice v nosohltanu a v oblasti horního měkkého patra — máte tendenci si jej jakoby drbat jazykem. Objevit se může dokonce i svědění uší!

Situaci mohou komplikovat dýchací problémy, jako jsou např. pocit dušnosti, hvízdavé dýchání, suchý kašel (často v noci), které se stupňují při námaze a v noci. Tyto signály nevěstí nic dobrého; s největší pravděpodobností se k vaší alergii přidružilo i průduškové astma.

V období pylové sezóny se také zhoršuje svědivý atopický ekzém. Všechny tyto příznaky bývají provázeny pocitem únavy. Další symptomy jiných typů alergií jsou ještě pestřejší, a ne vždy si je logicky spojíte s příčinou.

Dlužno podotknout, že alergikem se člověk nejen narodí, ale také stává, a to kdykoliv v průběhu života (nejčastěji však mezi 15. a 25. rokem).

Proč zrovna já
Alergie je zvláštní stav organismu, kdy imunitní systém reaguje na běžné podněty přehnanou obrannou reakcí. Ta postihuje celý organismus nebo lokálně různé tělní systémy, a proto může mít velmi různorodé projevy. V krajním případě ohrožuje postiženého jedince i na životě (anafylaktický šok např. při bodnutí hmyzem). Alergie je buď získaná, nebo vrozená. Až 40 % populace má k nějakému typu alergie vrozené předpoklady, přesně řečeno, patří mezi atopiky — jakési potencionálně alergické čekatele. Taková osoba je z pohledu alergií zcela zdravá, avšak pomocí speciálních vyšetření u ní lze zjistit zvýšenou dráždivost imunitního systému. Atopie se pak kdykoliv během života může změnit v alergii, jednoduše řečeno; co vám dřív nevadilo, najednou vadí.

U lékaře
Při potížích vás lékař-alergolog důkladně vyzpovídá, zjišťuje okolnosti vašich potíží a podrobí vás krevním a kožním testům. Na základě výsledků vám předepíše léky (v různých lékových formách — tablety, sprej, apod.) blokující působení histaminu (látka, jež se v organismu tvoří vlivem daného alergenu). Tyto medikamenty zmírní průběh alergické reakce. Nejen pro aktivní cyklisty je velmi důležité vědět, že mnohé z těchto léků mohou způsobovat velkou ospalost (např. Dithiaden), jiné menší (např. Claritine, Zyrtec, Zodac — zde je reakce poměrně individuelní), jiné vás malátností nepotrápí (např. Xyzal). Proto se při vyšetření svému lékaři rozhodně svěřte se svými sportovními plány. Možná vás od nich bude odrazovat, což by vám v některých případech snad krátkodobě pomohlo, nicméně alergie rozhodně není pro cyklistiku žádnou kontraindikací, a navíc věřím, že by výrazné omezení sportovních aktivit u mnoha jedinců vedlo takřka k depresím (následné celkové zhoršení zdravotního stavu) a ztrátě velké části radosti a možná i kousku smyslu života. V takovém případě se možná porozhlédněte po jiném, sportovně více zaměřeném specialistovi, který bude schopen poradit, čemu se konkrétně při sportovní činnosti vyhnout, místo aby vám ji rovnou zakázal.

Lékař vám také může doporučit „autovakcínu“ (tzv. desenzibilizace) vyrobenou z vlastního séra, obsahující malou dávku daného alergenu. Množství látky se postupně zvyšuje a organismus tak dostává šanci si na alergen postupně zvykat. Tento typ léčby je účinný zhruba u 60 — 80 % jedinců

alergie600.jpg

Rady pro cyklistu alergika

- Cyklista — pylový alergik, obzvláště pak astmatik, by neměl svou alergii ignorovat. Lépe se mu pojede, jestliže je správně léčen a ví, na jaký pyl je alergický. Rizikovým úsekům se lze pak eventuelně vyhnout (dlouhé „topolořadí“ kolem silnice, rozkvetlé řepkové pole, apod.)

- V případě, že projíždíte „zamořeným územím“ snažte se vyhnout anaerobní zóně.

- Pokud to jde, netrénujte venku za suchého a větrného počasí. Ideální je deštivé počasí a doba po dešti, kdy je množství pylů v ovzduší minimální.

- Méně pylu je v ovzduší též brzy po ránu a později večer.

- Agresivitu pylů zvyšují škodlivé látky v ovzduší, tedy např. čilý dopravní ruch.

- Kvalita ovzduší bývá lepší ve vyšších nadmořských výškách, ideálně nad 1500 m (což už je v našich podmínkách poněkud „sci-fi“).

- Necítíte-li se aktuálně dobře; jste dušní, hůře se vám dýchá apod., trénink venku odložte, přinesl by více škody, než užitku.

- Nezapomínejte používat brýle, alespoň částečně eliminujete podráždění očí.

- Okraje lesů fungujícím jako filtr, koncentruje se zde pyl. U vnitř lesa bývá pylu méně.

- Po tréninku se nejen vysprchujte, ale umyjte si i vlasy, ať ze sebe dokonale spláchnete maximum pylových zrnek, které by vás mohli dráždit i v noci. Od věci není ani tzv. nosní sprcha (výborná jogínská praktika zvaná „džala néti“) či mořská voda ve spreji k propláchnutí nosu.

- V rámci prevence je vhodné jakkoliv posilovat celkovou imunitu (otužování, sauna, zdravá strava apod.).

- Užitečné je samozřejmě sledování tzv. pylového zpravodajství — ( www.pylovasluzba.cz).

- Jinak samozřejmě platí mnoho dalších všeobecných doporučení ohledně vlhkosti vzduchu v domácnosti, dbaní na dostatečný úklid, používání čističek vzduchu, filtrů vzduchu v autě apod.

Nejen pyl, ale také potraviny!
Aneb vítejte ve světě zkřížených alergií!

Poslední dovětek bude kupodivu patřit jídlu. Zkušený „pylař“ již asi ví, že mu vadí nejen určitý pyl, ale má-li smůlu, také některé potraviny. Osoby alergické na pyly trpí až dvakrát častěji potravinovými alergiemi než běžná populace. A máme tu další odborný termín — „zkřížená alergie“. Takže, milí alergičtí cyklisté, pozor nejen na rozkvetlé stromy a louky, ale také, zvláště v pylové sezóně, např. na jablka, broskve oříšky, apod. Výbornou tabulku zkřížených alergií naleznete třeba na http://www.proalergiky.cz/download/tabulka-alergie.pdf

 

Zdroj : mtbs.cz